World Council of Churches
CENTRAL COMMITTEE
Geneva, Switzerland
26 August - 2 September 2003
Membership of Commissions - Diakonia & Development and Justice, Peace & Creation
Commission of the Churches on Diakonia and Development
Africa
1. Rev. Dibeela M. Prince, United Congregational Church of Botswana
2. Mrs May C. Sengendo, Church of the Province of Uganda
Asia
3. Bishop Duleep de Chikara, Church of Sri Lanka
4. Rev. Toshimasa Yamamoto, United Church in Japan
Caribbean
5. Rev. Trevor Edwards, Jamaica Baptist Union
6. Rev. Eunice Santana, Disciples of Christ, Puerto Rico
Europe
7. Ms Tatiana Kotova, Russian Orthodox Church, Christian Interchurch Diaconal Council of
St. Petersburg (CIDC)
8. Mr Dan Apostu, Orthodox Church of the Czech Lands and Slovakia, Czech Republic
9. Rev. Eberhard Hitzler, Evangelical Church in Germany
Latin America
10. Ms Noemi Espinoza, Reformed Church in Honduras
11. Rev. Carlos Gilberto Bock, Evangelical Lutheran Church of Brazil
Middle East
12. Ms Aline Papazian, Armenian Apostolic Church, MECC Unit on Life and Service, Lebanon
13. Bishop Anba Youannes, Coptic Orthodox Church, Egypt
North America
14. Rev. Chris Ferguson, United Church of Canada
15. Rev. André L. Spivey, African Methodist Episcopal Church, USA
Pacific
16. Mme Céline Hoiore, Evangelical Church of French Polynesia,Tahiti
17. Rev. Dr. Paulo Koria, Congregational Christian Church of Samoa
Agencies/Specialized Ministries
18. Rev. Cornelia Füllkrug-Weitzel, Evangelical Church in Germany,
Diakonisches Werk der EKD, Germany
19. Mr Roel Aalbersberg, Uniting Church in the Netherlands, ICCO, Netherlands
20. Mr Christer Akesson (Proposed Moderator),Church of Sweden
21. Ms Kirsten Laursen, Evangelical Lutheran Church in America, Church World Service, USA
Commission on Justice, Peace and Creation
Members from the former Justice Peace Creation Advisory Group
1. Lic. Elias Crisostomo Abramides, Ecumenical Patriarchate (Orthodox), Argentina
2. Bishop V. Devasahayam,Church of South India, India
3. Ms Priscilla Karimi Kinoti, Methodist Church in Kenya
4. Ms Mukami McCrum, Church of Scotland
Members from the Women’s Advisory Group
5. Mrs Sophia Wasa Rokobuli Gegeyo, Anglican Church in Papua New Guinea
6. Rev. Irja Askola, Evangelical Lutheran Church of Finland
7. Ms Suzanne Matale, United Church of Zambia
Members from the Youth Advisory Group
8. Ms Liza Lei Garcia, United Church of Christ in the Philippines
9. Mr Ashley W. Hodgson Rios, Moravian Church in Nicaragua
Additional Names:
Specialised Agencies
10. Mr Andrew Ignatieff, Orthodox Church in America, Canada
11. Mr Erik Lysén, Church of Sweden
12. Mr Rudi Bunztel, Evangelical Church in Germany
Others – with specializations
13. Ms Asha Abraham, Malankara Syrian Orthodox Church, India
14. Prof. Dr. Chae, Soo-Il, Presbyterian Church of the Republic of Korea
15. Sra Betty Ruth Lozano Lerma, Baptist Church in Colombia
16. Mr Lukasz Nazarko, Orthodox Church in Poland
17. Rev. Sealin Garlett, Uniting Church in Australia
18. Ms Natalie Maxson, United Church of Canada
19. Ms Georgine Kengne Djeutane, Evangelical Church of Cameroon
20. Rev. Noel Fernandez Collot, Baptist Church in Cuba
21. Ms Diana Harutyunyan, Armenian Apostolic Church, Armenia
22. Mr Gregory Roschin, Russian Orthodox Church
23. Rev. Dr Robina Winbush (Proposed Moderator), Presbyterian Church USA